Русија верује да нови Уговор о смањењу нуклеарног наоружања, који треба да истекне за три месеца, неће бити продужен, саопштио је министар спољних послова Сергеј Лавров, који је окривио услове које су поставили амерички преговарачи.
Говорећи на виртуелној конференцији за новинаре, Лавров се пожалио да је администрација америчког председника Доналда Трампа превише забринута због победе и пораза, што се протеже не само на изборе, већ и на преговоре и договоре са иностранством.
„Разговори се воде у смислу менталитета `ко ће победити, а ко ће изгубити`“, рекао је Лавров.
„Када говоримо о уговору СТАРТ, свако може победити ако га продужимо без икаквих предуслова.“
Први уговор СТАРТ-у 1991. године потписао је тадашњи амерички председник Џорџ В. Буш и његов совјетски колега Михаил Горбачов, а истекао је 2009. године. Уследио је одмах нови СТАРТ, о коме су се сложили председници Барак Обама и Дмитриј Медведев. Споразум поставља ограничења на количину распоређених нуклеарних бојевих глава, али не ограничава број неактивних ракета којима је дозвољено складиштење. Тренутни уговор треба да истекне 5. фебруара следеће године, а захтеви Вашингтона показују се као камен спотицања.
Министар спољних послова посебно је приметио да САД желе да Русија потпуно елиминише употребу подводног нуклеарног система "Посејдон" и крстареће ракете "Буревестник". Вашингтон такође жели да створи контролне пунктове у руским погонима за производњу оружја.
„Већ смо имали ситуацију када су амерички инспектори седели пред вратима наших фабрика војно-индустријског комплекса“, објаснио је Лавров.
„Било је то деведесетих година прошлог века и никада се неће извршити повратак у овај систем.“
Уз непрекидна превирања око америчких избора, министар је објаснио да не очекује да ће добити реалне предлоге из Вашингтона, те да стога остаје песимистичан у погледу продужења споразума СТАРТ.
„Узимајући у обзир интезивни публицитет који се развио у Сједињеним Државама као део текућег пребројавања гласова, тужби и других сметњи, вероватно није разумно очекивати неке јасне предлоге Американаца“, рекао је он.
„Лопта је сада на њиховом терену. Ако је одговор не - па, живећемо без договора.“
Откако је Трамп преузео место председника, Вашингтон је желио да се повуче из уговора за који сматра да није користан. То се не односи само на контролу наоружања, већ се креће од Северноамеричког споразума о слободној трговини (НАФТА) до Паришког споразума о климатским променама.
Председник Владимир Путин је 16. октобра предложио продужење тренутног уговора на годину дана, без додатних услова.
Извор: Восток / РТ
Лажи о губицима Војске Југославије – Бошко Антић
РТ: Руска војска узвратила на „тероризам“ Кијева – Министарство одбране
У потрази за националним приоритетима — Милош Ковић
Више од 20 студената приведено – питања о мотивима иза акције уочи избора и објаве о Јадру
Напади Украјине на руске аеродроме носе ризик ескалације – Трампов изасланик