Како се Русија проширила на Далеки исток

Објављено: 07.08.2021.год.
Окупљање локалних аутохтоних племена „под високу цареву руку“. Н. Н. Каразин / Russia beyond

Да су Руси само мало оклевали, овај регион би постао америчка, француска или британска колонија.


1. Током тридесетих година 17. века Руска држава се већ увелико одомаћила у Сибиру и кренула је у истраживање и освајање Далеког истока. Козачки одреди су напредовали према обалама Тихог океана оснивајући успут утврђена упоришта, окупљајући „под високу цареву руку“ локална аутохтона племена и узимајући од њих одговарајући порез у натури, пише 
Russia beyond.

 

„Руси освајају нове земље“

2. Царска власт у овом региону није увек успостављана мирним путем. На пример, житељи чукотског полуострва су се жестоко противили новим правилима. Дешавало се да је у окршајима и са једне и са друге стране учествовало преко хиљаду ратника. У чукотском фолклору је дубоко уврежена не баш похвална представа о Русима: „Одело од гвожђа, бркови као код моржа, очи округле и гвоздене, копља дугачка до лакта, понашају се кавгаџијски и изазивају нас“.

 

3. Чукче су успеле да задају руским одредима неколико болних удараца. На пример, у бици код реке Јегаче 1730. године погинуо је козачки пуковник Афанасиј Шестаков, а у окршају код Орлове 1747. године потучен је одред мајора Дмитрија Павлуцког, а сам Павлуцки је убијен. Проблем ратоборног народа решила је тек императорка Катарина Друга препустивши Чукчама значајну дозу самосталности у решавању унутрашњих проблема у замену за покорност.

 

Козаци прикупљају „јасак“ (порез у виду самуровог крзна).

4. Чукче су пружале отпор, а Корјаци на Камчатки су такође периодично дизали устанке, али су се Руси и поред свега тога успешно пробијали на север Далеког истока. Тако су већ од краја 18. века почели да колонизују Аљаску. Далеко је теже било на југу, у басену реке Амур, где је Русија наишла на отпор моћног Царства Ћинг.

 

„Сибирски Козаци истражују нове земље“

5. Долазак „далеких варвара“ у земље Даура које су Пекингу плаћале данак Кина је доживела као грубо мешање у зону њених интереса. Зато је 1685. године армија династије Ћинг са 5.000 војника опколила руско упориште Албазин на реци Амур. Гарнизон је успео да се одбрани иако је непријатељска жива сила била десет пута бројнија. Тек када је постало јасно да никаква помоћ неће стићи браниоци су пристали на капитулацију под погодним условима и препустили утврђење Кинезима.

 

Гравира која приказује опсаду Албасина из књиге Н. Витсена „Северна и Источна Тартарија

6. Кинези и Манџури (Манџурска династија је у Кини дошла на власт 1636. године) су раскопали утврђење, али када су отишли руска војска га је поново запосела. Армија династије Ћинг је по други пут стегла обруч око утврђења и држала га под опсадом, али овога пута силовити напади нису уродили плодом. Па ипак, жестока конфронтација са Кином исцрпљивала је ионако ограничене ресурсе које је Руска држава поседовала на Далеком истоку. Стране су 1689. године потписале Нерчински мировни споразум према коме су Руси били дужни да уступе Царству Ћинг утврђење Албазин и део припојених територија, а самим тим и да обуставе своје напредовање Амуром према Тихом океану.

 

Руски посланици у Кини, 17. век.

7. За непуних 150 година руске власти су изгубиле интересовање за Приамурје. Са једне стране, у Санкт Петербургу је владало уверење да Кинези чврсто контролишу овај регион, а заправо Царство Ћинг није ништа учинило у правцу његове колонизације. Са друге стране, у Русији је доминирала погрешна представа о томе да ушће Амура није нимало погодно за пловидбу, а да је Сахалин полуострво, што ствара додатне компликације у пловидби.

 

Кинески војници са артиљеријским оруђем.

8. Појава нових актера приморала је Русију да се активира на Далеком истоку. Наиме, на Охотском мору све чешће су примећивани британски, француски и амерички бродови. „Од двадесетих и тридесетих година 19. века на пустим руским обалама су се из године у годину у све већем броју појављивале читаве ескадре страних китоловаца који су често нападали приобална насеља и пљачкали становништво... Русији је претила велика опасност да изгуби овај регион или да поднесе знатно већу штету од оне коју су страни морнари већ наносили становништву и државној имовини у приобалним водама Тихог океана“, написао је у својим мемоарима адмирал Генадиј Невељски. 

 

Бродови са опијумом код острва Линдин, 1824.

9. Генерал-губернатор Источног Сибира Николај Муравјов добро је знао какву опасност по Русију представља ситуација у којој би нека европска сила или Америка заузеле Приамурје: „Лева обала Амура не припада никоме. Ту само повремено бораве Тунгузи који воде номадски живот, и Гиљаци на самом ушћу. Чим Енглези сазнају за то они ће неизоставно заузети Сахалин и ушће Амура. Учиниће то изненада, без икавих контаката са Русијом по том питању. Тако Русија може да остане без целог Сибира, јер Сибир држи онај у чијим рукама су лева обала и ушће Амура...“

 

Портрет грофа Николаја Николајевича Муравјова-Амурског

10. Муравјов је 1849. и 1850. подстакао неколико експедиција под командом (у том тренутку) капетана Невељског у Приамурју. Када је Невељски сазнао да је Сахалин заправо острво, а ушће Амура је пловно и да кинеске власти ту нису ни привириле, почео је да дејствује смело и одлучно. На ушћу реке је основао Николајевски истурени положај (сада је то град Николајевск на Амуру), а локалним племенима је поделио повеље на неколико језика које су намењене страним морнарима и у којима се објављује да „цео Приамурски крај до корејске границе заједно са острвом Сахалин припада Русији те се стога не могу овде допуштати никаве самовољне одлуке и наредбе, као ни вређање народа који овде обитавају“.

 

Град Николаевск на Амуру на Далеком истоку Русије на прелазу 20. века. „Панорамски поглед на западни део града и реку Амур“.

11. Руска власт је још увек страховала од гневне реакције кинеске династије Ћинг и хтела је да за толику дрскост ражалује Невељског у ранг обичног морнара, али се Муравјов заузео за њега код цара Николаја I који је на крају рекао: „Поступак Невељског је јуначки, благородан и патриотски, а где је једном подигнута руска застава више се не може спуштати“.

 

Генадиј Иванович Невељској

12. Русија је почела незадрживо да повећава своје војно присуство у Приамурју. На крају је Кина, ослабљена Опијумским ратовима против западних сила, признала да Приамурје и велики део Усуријског краја припадају Русији. Најважнији у низу билатералних споразума био је Пекиншки трактат из 1860. године у коме су поменуте територије и формално припале Русији. Да би власт Царства Ћинг пристала на склапање овог споразума руски амбасадор у Кини Николај Игнатјев је посредовао у преговорима са Французима и Британцима чије трупе су већ ушле у кинеску престоницу и убедио их да поштеде и не уништавају град.

 

Потписивање Пекиншког уговора

13. Управо тада су у целини биле дефинисане контуре граница руског Далеког истока у којима он уз мање измене функционише и данас. Дуго је остајало нерешено само питање државне припадности Сахалина и Курилских острва која су каначно прешла под јурисдикцију Москве после Совјетско-јапанског рата 1945. године.

 

Колона тенкова Т-26 улази у насеље на Јужном Сахалину. Август 1945.

Борис Јегоров, Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Новости

Кина изражава забринутост због ситуације на Корејском полуострву — МСП

Мао Нинг је такође нагласила да \"Кина остаје непоколебљива у свом ставу о одржавању мира и стабилности на полуострву и промоцији политичког решења питања полуострва.\"

Русија и Кина обећавају да ће ојачати војне везе
Русија и Кина обећавају да ће ојачати војне везе

Москва и Пекинг деле сличне ставове о глобалним питањима, изјавио је руски министар одбране Андреј Белоусов.

2024-10-15 13:03:41

ЕУ продужава мандат за обуку украјинске војске – Борељ
ЕУ продужава мандат за обуку украјинске војске – Борељ

Потребан консензус за наставак програма још није постигнут.

2024-10-15 11:20:42

 BBC губи битку за „пропаганду“ у односу на RT – директор
BBC губи битку за „пропаганду“ у односу на RT – директор

Британски државни медији више не могу да допру до публике у Глобалном Југу, изјавио је Тим Дејви

2024-10-14 18:13:00

Биковић: Бесплатно високо образовање у Русији - најбољи избор
Биковић: Бесплатно високо образовање у Русији - најбољи избор

Популарни глумац Милош Биковић истакао је да је бесплатно високо образовање у Русији које српски држављани могу да остваре у оквиру конкурса Руског дома, најбољи избор

2024-10-14 00:56:48

Медведев довео у питање Трампово обећање о Украјини
Медведев довео у питање Трампово обећање о Украјини

Москва ће имати више утицаја него Вашингтон на то како ће се завршити сукоб са Кијевом, изјавио је бивши руски председник.

2024-10-12 19:10:07

НАТО је могао да спречи украјински сукоб – Мађарска
НАТО је могао да спречи украјински сукоб – Мађарска

Разговор о безбедносним предлозима Русије из 2021. године ка америчком блоку могао је да спречи кризу, верује мађарски министар спољних послова.

2024-10-12 13:37:48

Ниједна фабрика у БиХ не поседује технологију за производњу дронова
Ниједна фабрика у БиХ не поседује технологију за производњу дронова

Директор Привредног друштва „Космос“ из Бањалуке Душан Вјештица је изјавио да има сазнања да ниједна од фабрика у БиХ са којима имају сарадњу не поседује технологију за производњу дронова, јер је њихова производња специфична.

2024-10-12 00:46:36

Србија није сама, руска амбасада поручила Хилу
Србија није сама, руска амбасада поручила Хилу

У одговору на недавне оптужбе америчког амбасадора да Русија и Кина дестабилизују Србију организовањем протеста, амбасада Руске Федерације у Београду поручила је да Србија није сама

2024-10-11 22:32:12

„Русија – Србија: заједничко културно наслеђе“ – циклус приредби поводом Дана ослобођења Београда
„Русија – Србија: заједничко културно наслеђе“ – циклус приредби поводом Дана ослобођења Београда

Свечано отварање циклуса културно-образовних приредби „Русија – Србија: заједничко културно наслеђе“, посвећене 80. годишњици ослобођења главног града Србије од нацистичке окупације, одржано је на Великој сцени Народног позоришта у Београду, где је одржана премијера документарног филма „И биће музика. Алексеј Бутаков” Јелене Зелинскаје и Дениса Чувајева. Филм је посвећен изузетном руском пијанисти, композитору из таласа беле емиграције, учеснику српског покрета отпора и затворенику нацистичког концентрационог логора.

2024-10-11 13:02:12

Блекрок тражи од европских компанија да буду његове „армије“ против Кине
Блекрок тражи од европских компанија да буду његове „армије“ против Кине

Лари Финк, председник и извршни директор Блекрока, наступио је на економском форуму у Берлину у име америчке олигархије

2024-10-09 23:56:33

Хроника специјалне војне операције за 8.10.2024.
Хроника специјалне војне операције за 8.10.2024.

Руске снаге су извеле ракетни удар на луку и инфраструктуру противника у Одеси и Иљичевску. На Курском...

2024-10-09 00:07:21

МИ5 оптужује Русију за „хаос на улицама“
МИ5 оптужује Русију за „хаос на улицама“

Британска служба безбедности је тражила више овлашћења и финансирања за борбу против \"страних претњи.\"

2024-10-08 23:56:42

Евгениј Топаз: Да не буде ни фашизма, ни садизма
Евгениј Топаз: Да не буде ни фашизма, ни садизма

Евгениј Топаз, учесник СВО, блогер, аутор канала „Говори Топаз“

2024-10-06 23:14:23

 Став Макрона је „сраман“ – Нетањаху
Став Макрона је „сраман“ – Нетањаху

Израелски премијер одбацио је „сраман“ позив француског председника на ембарго на оружје.

2024-10-06 21:37:05

Како су донски Козаци бирали своје атамане?
Како су донски Козаци бирали своје атамане?

Козаци су још у феудално време, много пре општеприхваћених „стубова демократије“ – Француске, Енглеске или САД – били пример праве демократије. На Дону је (руски - Войсковой круг*) Војни савет као највиши орган самоуправе одлучивао о свим важним стварима – избору козачког атамана, склапању споразума са московским царем и да ли ће бити рата, тј. да ли ће Козаци учествовати у ратним походима.

2024-10-06 17:31:50

НАТО се званично укључио у рат, па да видимо ко су дебили који су тако одлучили – Милановић
НАТО се званично укључио у рат, па да видимо ко су дебили који су тако одлучили – Милановић

Хрватски председник Зоран Милановић изјавио је данас да свима треба да буде јасно да се НАТО директно укључује у рат и да ће се тек видети ко су дебили и поручио да би и он премијера Андреја Пленковића могао да пита који је његов дил са Украјином.

2024-10-05 22:57:26

Сирија поднела захтев за чланство у БРИКС-у, каже амбасадор земље у Русији
Сирија поднела захтев за чланство у БРИКС-у, каже амбасадор земље у Русији

Послали смо писмене захтеве за придруживање организацији, изјавио је Башар Џафари.

2024-10-05 22:10:20

Отворено писмо фудбалском савезу Србије
Отворено писмо фудбалском савезу Србије

Поштована господо из ФСС, Ја сам отац једног малолетног играча који је у међувремену постао пунолетан и...

2024-10-05 16:03:08

Хроника специјалне војне операције за 4.10.2024.
Хроника специјалне војне операције за 4.10.2024.

  Руске снаге су извеле ударе на инфраструктуру Оружаних снага Украјине уз употребу беспилотних летелица „Герањ-2“ на...

2024-10-04 23:47:17

Свечаност у руској амбасади поводом Дана учитеља
Свечаност у руској амбасади поводом Дана учитеља

 У Амбасади Русије у Београду је данас одржан свечани пријем поводом 5. октобра, Светског (и руског)...

2024-10-04 23:42:53

RT desno / neodredjen svuda
proba
baner rakija desno stare vesti / ali nema dole kategorije
baner apartman desno / neodredjen-svuda
baner obzor desno - rusija - neodredjen svuda
форум
мислјенја свуда

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: