Митрополија црногорско приморска након пуних шест деценија поново ће званично бити уписана као власник четири цркве на острву – град хотелу Свети Стефан, којима сада газдовала Хотелска група “ Будванска ривијера”, а од прије двије године акционарско друштво “ Свети Стефан хотели”, преноси ИН4С.
Спремност да се Митрополији у складу са свим законским процедурама, цркве врате у власништво, показало је новоименовано руководство у већинским државним компанијама- ХГ „Будванска ривијера” и „Свети Стефан хотели”.
То су јутрос потврдили предсједник Одбора директора “Будванске ривијере” Мијомир Пејовић и предсједница Одбора директора “Свети Стефан хотели” АД Драгана Кажанегра Станишић.
“Након више од десет година колико трају проблеми за утврђивање власништва над црквама на Светом Стефану – у питању су цркве Светог Стефана, црква Преноса моштују Светог Стефана, црква Алксандра Невског и црква Преображења Господњег. Стекли су се услови да у име ХГ “Будванска ривијера” и колегиница Кажангра Станишић у име “Свети Стефан хотели“ искажемо спремност да у наредном периоду, у законским поступцима, вратимо оно што је цркви несумњиво припадало. То је власништво над овим објектима. Ја сам на челу једног акционарског друштва и потпуно је јасно да акционарско друштво нема никакве везе са управљање црквом, нити са посједом или сваким другим видом власништва. Још једном изражавамо пуну спремност да у договору са МЦП нађемо најбоље рјешење како би се исправиле грешке и неправде кој су постојале у претходним деценијама”, казао је Пејовић.
Кажанегра Станишић казала је да су јутрос дошли на острво Свети Стефан како би послали поруку и исказали вољу и спремност да се неправде које су биле у што краћем року и законским оквирима исправе.
“Овим показујемо друштвену одговорност, свјесност цијелог процеса који се уназад одвијао и који је довео до тога да на данашњи дан имамо вјерске објекте који су у посједу акционарског друштва чијим се акцијама тргује на берзи. Митрополија је свих претходних деценија водила рачуна о овим објктима, у њима су се одржавале службе, литургије. Имам не само пофесионалну, него и личну сатисфакцију и моралну обавезу да се исправи оваква неправда. Мој предак, игуман Борис Кажанегра 60- тих година прошлог вијека био је човјек који покушао да спријечи ово што се касније десило, упозоравао на законе, на беспризоран догађај рушења цркве Александра Невског, а потом и уписа цркава као друштвена својина”, истакла је Кажанегра Стнишић.
Средњовјековне цркве више од шест деценија биле су укњижене на ХГ Будванска ривијера, од када је острво претворено у најелитније љетовалиште на Јадрану.
Од јуна 2019. оне су у власништву новоосноване фирме “Свети Стефан хотели”, која је у већинском власништву Владе.
МЦП је оспорила рјешење о национализацији острва Свети Стефан, које је прије шест деценија исељено и претворено у луксузни град хотел, а цркве укњижене на тадашњу хотелску компанију, чији је потом насљедник била ХГ Будванска ривијера.
Митрополија је још 2010. у которском Основном суду покренула спор, како би поништила рјешење о национализацији које су донијеле комунистичке власти прије 60 година, а четири цркве чији је титулар манастир Прасквица, духовно сједиште Паштровића, и формално вратиле у њихово власништво.
Иако Митрополија никада није прекинула бригу о црквама, а свештеници свакоднено обилазе те вјерске објекте, обављају службу и вјерници на велике празнике долазе, чињеница да су цркве, које су градили прије више стотина година мјештани, укњижене на хотелску компанију, био је основни повод да се покрене судски спор.
Судски спор је потом привремено обустављен а настављен као управи поступак код Управе за некретнине.
Историја
На острву постоје четири цркве – најстарија, посвећена архиђакону Стефану, грађена је 1464. године и по њој полуострво добија име.
Највећа црква удаљена свега метар од ове, грађена је 1885. и посвећена преносу моштију Светог Стефана.
Трећа је скромних димензија и налази се југоисточно од хотелске рецепције и посвећена је Преображењу Господњем.
Најконтроверзнија је судбина цркве Рождества пресвете Богородице, која је прије шест година обновљена, након што је била порушена и сазидана у коцкарници.
Изграђено 1442. године, ово некадашње средњовјековно паштровско утврђење и уточиште пред турским и пиратским упадима, након Другог свјетског рата претворено је у јединствени град-хотел.
Педесетих година XX вијека из самог политичког врха Југославије потекла је иницијатива да се рибарско село Свети Стефан претвори у луксузни град – хотел.
Наредба да се острво исели стигла је 1955. када мјештани одлазе са острва, остваљајући осим својих кућа и четири цркве.
Луксузни град – хотел прима прве госте 1960. године, а за потребе изградње коцкарнице тада се руши црква Александра Невског или Црква Рождества пресвете Богородице, изграђена негдје у 15. вијеку.
Назив носи све до 1938. године када је купљена.
Краљица Марија Карађорђевић тражила је од Синода СПЦ да се преименује у славу руског свеца којег је поштовала и којем се молила.
Тадашње власти 1959. године су је конфисковале, као и осталу цјелокупну имовину Карађорђевића и прекњижили је као опште добро. Црква је била сазидана у коцкарницу, да би је прије шест године, након великог народног бунта мјештани потпуно обновили.
Бугарске власти протерале су данас старешину Руске православне цркве у Софији, архимандрита Васијана Змејева и двојицу свештеника храма Свети Никола Мирликијски Чудотворец јер представљају „претњу националној безбедности“.
Оружане снаге Украјине су синоћ извршиле напад великих размера на Крим. Преко полуострва је лансирано неколико пројектила и десетине беспилотних летелица. Дејство ПВО је трајало више од сат и по, а хук на небу практично није јењавао.
Тачно дан након почетка „противтерористичке“ операције Оружаних снага Азербејџана у Арцаху, борбе су окончане: власти Републике Арцах прихватиле су ултиматум Азербејџана и капитулирали.
Руски лидер је истакао да је ова иницијатива у потпуности у складу са интересима Русије и Кине, „јер усаглашава наше идеје за стварање великог евроазијског простора“.
Пре неколико сати украјинске формације су извеле још један ракетни удар на Крим. Са аеродрома Староконстантинов полетело је 11 бомбардера Су-24М, од којих су пет били носачи крстарећих ракета Сторм шедоу/СКАЛП.
Дмитриј Песков је такође прокоментарисао мишљење специјалног изасланика Јерменије Едмонда Марукјана да је „ред на Сједињеним Државама да одлуче које мере се могу користити“ за постизање мира.
Очекивано, дневни напад на територију непризнате Републике Арцах постао је прва фаза „противтерористичке“ операције Оружаних снага Азербејџана. Извођени су удари по позадинским положајима и зонама концентрације ПВО.
Истрага је у супротности са тврдњом украјинског председника да су у руском нападу убијени цивили истог дана када је била посета америчког државног секретара
Настављају се тешке борбе на линији додира. Није било значајнијих промена у зони борбених дејстава. ОСУ је извршила неколико напада код Старомјорског у Времјевском сектору, али безуспешно. Слична ситуација се развила између Времјевке и Работина.
„Сви желимо брз мир“, изјавио је Столтенберг. „Али у исто време морамо да признамо: ако председник Зеленски и Украјинци престану да се боре, њихова земља више неће постојати. Ако председник Путин и Русија положе оружје, имаћемо мир.
У овом тренутку, након неуспешних покушаја напада и учвршћивања на положајима у рејону села Новомајорское и Новодоњецко, јединице Оружаних снага Украјине прешле су на одбрамбено и позиционо ратовање како би ротирали и попунили јуришне групе.