Поводом привођења и задржавања владике Јоаникија и још седам свештеника огласили су се Синод СПЦ и Епископски савет СПЦ у Црној Гори, позивајући вернике да остану мирни и да не „одговарају на провокације власти, која, очигледно, жели сукоб“.
Синод Српске православне цркве најоштрије је осудио хапшење епископа будимљанско-никшићког Јоаникија и седморице свештеника, апелујући на власти у Црној Гори да прекину са прогоном Цркве.
Синод сматра да црногорске власти „под лажним изговором борбе са вирусом корона користе прилику за обрачун са СПЦ и њеним верним народом“.
На власт у Црној Гори се апелује да се прекине са прогоном Цркве и да коначно почне да се понаша у складу са цивилизацијским нормама, по којима је слободно исповедање вере, како наглашавају, једно од најважнијих права сваког појединца.
Истовремено, Синод је изразио и велику забринутост због заоштравања ситуације у Црној Гори.
Како се наводи у саопштењу, Синод СПЦ се нада да ће српски народ, као и до сада, поступати мирно и да неће одговарати на провокације власти која, како наводе, очигледно жели сукоб за који би оптужила СПЦ и њене вернике.
„Свакоме ко је разуман и добронамеран јасно је да у овим тренуцима треба сачувати присебност и разборитост, а пре свега треба се молити Богу да у Црној Гори завлада мир и да недужни владика Јоаникије са својим свештеницима буде одмах пуштен из притвора“, поручује Синод у саопштењу.
Епископски савет СПЦ у Црној Гори поручио је да се привођењем и полицијским задржавањем владике будимљанско-никшићког Јоаникија и свештеника никшићког Саборног храма ствара атмосфера прогона и да „држава демонстрира голу силу, подстичући грађанске сукобе“.
Епископски савет СПЦ у Црној Гори је затражио да се приведени свештеници, са епископом Јоаникијем на челу, пусте на слободу и позвао све политичке лидере да се уздрже од било каквих партијских и политичких злоупотреба Цркве.
У саопштењу се наводи да је свештенство, у договору са митрополитом Амфилохијем и епископом Јоаникијем, решило да, због здравствених мера, буде само одржан молебан у храму, без молитвеног хода, преносе „Вијести“.
„Међутим, због народа, кога је било у толиком броју да није сав могао стати у цркву, већ се излио око храма и на улице, кренуло се спонтано у традиционални ход, коме ни пред Богом ни пред људима није било алтернативе“, наводи се у саопштењу.
Како се истиче, Дан Светог Василија Острошког Чудотворца је „велики саборни дан народа у целој Црној Гори — вековима“.
„На тај дан свих претходних година одржаване су вишедневне свечаности у граду Никшићу, које су окупљале велики број грађана. Нарочито је увек био масован (можда као нигде у православљу) молитвени ход, који је тога дана улицама Никшића предводило свештенство од 1996. године. И ове године, по навици и обичају, баш на тај дан, народ се окупио спонтано, најпре у манастиру Острогу, а потом и у Никшићу, по благослову Светог Василија, без позива владика и свештенства“.
У саопштењу Епископског савета се наводи да иако је претходна одлука и процена свештентсва била да се одслужи молебан у манастиру, да је „народ у огромном броју тражио друго“.
„Свештенство је остало са народом управо због бриге да народ не остане на улици, препуштен сам себи и могућим злоупотребама. Био је то достојанствен, миран и духован чин. Без призвука било чега световног и политичког. А онда је, по завршетку молитвеног верског обреда — наступила полиција. У маниру свог досадашњег поступања, двоструких аршина током целог трајања епидемиолошке кризе власт се са својом полицијом и синоћ ставила у службу политичких и идеолошких прогона Цркве. На непримерен начин, неосновано и незаконито у глуво доба ноћи приведени су и притворени епископ Јоаникије и свештеници. Оваквим поступањем државних органа угрожена су права Цркве, тако да она није кривац — већ жртва. Та права Цркве нису угрожена наредбама и здравственим мерама које Црква свакако поштује, већ њиховом селективном применом. У томе је незаконито поступање надлежних државних органа.“
Истичу да нису против примене наредби и мера, „него против селективности у њиховој примени“.
„Запањени оваквим поступком Управе полиције тражимо да се приведени свештеници на челу са владиком моментално пусте на слободу. Јасно је свима да се њиховим задржавањем ствара атмосфера прогона и да држава демонстрира голу силу, подстичући грађанске сукобе, нарушавајући достојанство слободног грађанина и верујућег човека. Ми у овом моменту, као и сав народ, немамо друге мисли ни жеље, него да сви притворени буду на слободи. Само тако ће бити могуће живот људи и верног народа вратити у нормалне токове и успоставити дијалог са влашћу. Позивамо сав верујући народ и све озлојеђене на овакав вандалски чин државне власти — да се помолимо Богу. Саборно, за умножење љубави, за помирење и очување мира међу браћом, за исцељење од свих вируса, посебно од овог вируса богомржње и братомржње, као и за пуштање на слободу неправедно притворених. Биће то уједно наша саборна молитва Господу за окончање епидемије корона вируса као и вируса безакоња и неправде“.
Епископски савет, како су навели „упозорава и позива све политичке лидере да се уздрже од било каквих партијских и политичких злоупотреба Цркве“.
Ситуација у северном црноморском региону остаје напета.
Западно од обале Крима, украјински беспилотни чамац потопљен је током још једног покушаја напада. Руске трупе су заузврат дејствовале по украјиснким позицијама на острву Змејни, које се користи као за нападе на Крим.
Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.
Оружане снаге Украјине су данас поподне поново извршиле напад великих размера на полуострво Крим. У нападу су коришћене беспилотне летелице и противбродске ракете Нептун, које су пресретнуте од система противваздушне одбране. Али британске крстареће ракете Сторм Шедоу су погодиле циљ. Неке од њих су оборене, али су три успеле да погоде Главни штаб Црноморске флоте у Севастопољу.
Бугарске власти протерале су данас старешину Руске православне цркве у Софији, архимандрита Васијана Змејева и двојицу свештеника храма Свети Никола Мирликијски Чудотворец јер представљају „претњу националној безбедности“.
Оружане снаге Украјине су синоћ извршиле напад великих размера на Крим. Преко полуострва је лансирано неколико пројектила и десетине беспилотних летелица. Дејство ПВО је трајало више од сат и по, а хук на небу практично није јењавао.
Тачно дан након почетка „противтерористичке“ операције Оружаних снага Азербејџана у Арцаху, борбе су окончане: власти Републике Арцах прихватиле су ултиматум Азербејџана и капитулирали.
Руски лидер је истакао да је ова иницијатива у потпуности у складу са интересима Русије и Кине, „јер усаглашава наше идеје за стварање великог евроазијског простора“.
Пре неколико сати украјинске формације су извеле још један ракетни удар на Крим. Са аеродрома Староконстантинов полетело је 11 бомбардера Су-24М, од којих су пет били носачи крстарећих ракета Сторм шедоу/СКАЛП.
Дмитриј Песков је такође прокоментарисао мишљење специјалног изасланика Јерменије Едмонда Марукјана да је „ред на Сједињеним Државама да одлуче које мере се могу користити“ за постизање мира.
Очекивано, дневни напад на територију непризнате Републике Арцах постао је прва фаза „противтерористичке“ операције Оружаних снага Азербејџана. Извођени су удари по позадинским положајима и зонама концентрације ПВО.
Истрага је у супротности са тврдњом украјинског председника да су у руском нападу убијени цивили истог дана када је била посета америчког државног секретара
Настављају се тешке борбе на линији додира. Није било значајнијих промена у зони борбених дејстава. ОСУ је извршила неколико напада код Старомјорског у Времјевском сектору, али безуспешно. Слична ситуација се развила између Времјевке и Работина.