Поводом недоумица грађана, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања детаљно је објаснило права и обавезе радника и послодаваца у свим могућим ситуацијама током ванредног стање.
Министарство је апеловало на послодавце да, ако то дозвољава природа делатности и посла, запосленима организују рад од куће, уз напомену да они који раде од куће имају једнако право на зараду као и запослени који раде на свом радном месту.
Како се наводи у објашњењу објављеном на сајту Министарства, запослени који раде од куће немају право на накнаду трошкова превоза, као ни на накнаду других трошкова у вези са организацијом рада на овакав начин.
Према препоруци за организовање рада у јавним управама и државним институцијама током ванредног стања, коју је донело Министарство државне управе и локалне самоуправе, неопходно је да послодавац омогући рад од куће запосленима који су најугроженији од вируса ковид-19 - хроничним болесницима и старијима од 60 година, као и родитељима деце до 12 година у случају да су самохрани родитељи или ако је другом родитељу установљена радна обавеза.
Ову препоруку, треба применити и на послодавце у приватном сектору, уколико то дозвољава делатност рада послодавца.
Уколико се због делатности и природе посла не може организовати рад од куће, послодавац је дужан да обезбеди мере заштите и здравља запослених, као и да организује рад у сменама, како би што мањи број запослених и других радно ангажованих лица обављао рад у једној просторији.
Послодавац треба да омогући једном родитељу са дететом до 12 година да ради од куће, а уколико је немогуће организовати такав рад, неопходно је да се организује рад у сменама, тако да се распоред рада запосленог родитеља не поклапа са распоредом рада другог родитеља који има радну обавезу.
Запослени који је у самоизолацији у складу са решењем издатим од надлежног органа, има право на накнаду зараде према Закону о здравственом осигурању.
Првих 30 дана одсуства плаћа послодавац, а од 31. дана Републички фонд за здравствено осигурање.
Запослени у самоизолацији или карантину треба да се јаве послодавцу телефоном и да мејлом или неким другим електронским начином комуникације пошаљу скениран или сликан наведени акт надлежног органа.
Потврду о привременој спречености за рад, као и дознаку за запосленог, може да достави члан породице или сам запослени кад престану разлози због којих није могао да је достави.
Право на накнаду зараде нема осигураник ако намерно спречава оздрављење или ако је злоупотребио право на коришћење одсуствовања са рада због привремене спречености за рад на неки други начин (на пример прекршај самоизолације/карантина).
Накнада зараде, према Закону о здравственом осигурању, просечна је зарада коју је осигураник остварио у претходних 12 месеци пре месеца у којем је наступила привремена спреченост зарад, и одређује се у висини 65 одсто од основа за накнаду зараде.
Право на накнаду зараде немају радно ангажовани по основу уговора ван радног односа, осим ако у уговору није утврђена и новчана накнада за случај када се не обављају послови за који је закључен уговор.
Уколико послодавац има смањен обим посла или је у потпуности прекинуо рад, запослени се могу упутити на тзв. принудни годишњи одмор у трајању од 45 радних дана, односно и дуже у складу са Законом.
У том случају запослени имају право на накнаду зараде најмање у висини 60 одсто просечне зараде у претходних 12 месеци, с тим да иста не може бити мања од минималне зараде.
Висина накнаде зараде за време прекида рада наредбом надлежног државног органа или надлежног органа послодавца због необезбеђивања безбедности и заштите живота и здравља на раду, која је услов даљег обављања рада без угрожавања живота и здравља запослених, утврђује се и исплаћује у висини утврђеној колективним уговором/правилником о раду и уговором о раду.
Послодавац који отказује радни однос запосленом јер је технолошки вишак, обавезан је да донесе програм решавања вишка запослених, као и да запосленима које је утврдио као технолошки вишак, исплати отпремнину пре отказа уговора о раду.
Уколико послодавац не исплати отпремнину, а запосленом престане радни однос, инспектор ће вратити на рад све запослене код којих послодавац није испоштовао одредбе закона.
Право на новчану накнаду има запослени на неодређено време који је проглашен технолошким вишком, запослени на одређено време, као и лице које по основу уговора обављало привремене и повремене послове, а које је у периоду од најмање 12 месеци непрекидно или с прекидима у последњих 18 месеци било у осигурању.
Од 23. марта 2020. године, сва лица имају могућност да се Националној служби за запошљавање пријаве електронски како би остварили право на новчану накнаду.
Запослени који сматрају да им је повређено право из радног односа и по основу рада, могу се обратити Инспекторату за рад, које ће у складу са законом и својим надлежностима и овлашћењима предузети одговарајуће мере.
Запослени могу да се обрате путем мејла inspektorat@minrzs.gov.rs или kontrola@minrzs.gov.rs или бесплатним позивом на телефонски број 0800 300 307.
„Амерички председници никада нису отишли тако далеко. Бајденова администрација је дужна да да темељан одговор на све тачке“, нагласила је Марија Захарова.
„Још једном желим да истакнем да Финска прави седмолигашки искорак ка томе да се придружи лидерима западне антируске, русофобичне кампање“, истакао је руски министар.
Марија Захарова је напоменула да због ескалације у региону постоји директан ризик од обнове етничког чишћења од стране радикалних косовских Албанаца против Срба
„Међутим, никоме није тајна да се против Срба често праве разне провокације. И, наравно, увек је велика бука око тих провокација“, изјавио је Дмитриј Песков.
Ситуација у северном црноморском региону остаје напета.
Западно од обале Крима, украјински беспилотни чамац потопљен је током још једног покушаја напада. Руске трупе су заузврат дејствовале по украјиснким позицијама на острву Змејни, које се користи као за нападе на Крим.
Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.
Оружане снаге Украјине су данас поподне поново извршиле напад великих размера на полуострво Крим. У нападу су коришћене беспилотне летелице и противбродске ракете Нептун, које су пресретнуте од система противваздушне одбране. Али британске крстареће ракете Сторм Шедоу су погодиле циљ. Неке од њих су оборене, али су три успеле да погоде Главни штаб Црноморске флоте у Севастопољу.
Бугарске власти протерале су данас старешину Руске православне цркве у Софији, архимандрита Васијана Змејева и двојицу свештеника храма Свети Никола Мирликијски Чудотворец јер представљају „претњу националној безбедности“.
Оружане снаге Украјине су синоћ извршиле напад великих размера на Крим. Преко полуострва је лансирано неколико пројектила и десетине беспилотних летелица. Дејство ПВО је трајало више од сат и по, а хук на небу практично није јењавао.
Тачно дан након почетка „противтерористичке“ операције Оружаних снага Азербејџана у Арцаху, борбе су окончане: власти Републике Арцах прихватиле су ултиматум Азербејџана и капитулирали.
Руски лидер је истакао да је ова иницијатива у потпуности у складу са интересима Русије и Кине, „јер усаглашава наше идеје за стварање великог евроазијског простора“.