РТ: „Докрајчивање остатака јединства јужних Словена“: Kако се у Црној Гори интензивира црквени раскол

Објављено: 14.01.2020.год.
фото: © Stevo Vasiljevic / Reuters / RT

Руководство Руске православне цркве назвало је одлуку црногорских власти да усвоји Закон о вероисповести "циничним ударцем на цркву" и "актом подржавања раскола". Према документу, канонска Митрополија црногорско-приморска Српске православне цркве би могла изгубити већину својих древних светиња. Доношење закона изазвало је протесте у земљи, а припадници СПЦ-а су уверени да власти намеравају да пренесу имовину расколничкој Црногорској православној цркви. Стручњаци упоређују догађаје са Украјином, где су се недавно догодили слични догађаји. Према стручњацима, у оба случаја иницијативе власти су искључиво из политичких мотива.


Руска православна црква осудила је закон усвојен у Црној Гори, према којем ће канонској Српској православној цркви (СПЦ) бити одузета имовина. Према саопштењу патријарха Московског и читаве Русије Кирила и чланова Синода Руске православне цркве које је објављено на сајту Руске православне цркве, „занемаривање воље већине грађана који демонстрирају изазива огорчење, а покушај да се постави питање легитимности права верских организација на своју имовину изгледа као цинични ударац цркви".



„Нови закон о слободи вероисповести је чин подржавања раскола слабљењем канонске цркве и покушај да се постави у понижавајућу и опасну зависност од државе, што је тим још више неправедно, јер се Црна Гора представља као секуларна држава“, наводи се саопштењу патријарха и Синода РПЦ.


Патријарх Кирил, фото: РИА Новости © Александр Гальперин

Руководство Руске православне цркве прави паралелу између најновијих догађаја у Црној Гори и верског раскола у Украјини. У поруци се напомиње да су дужи низ година у обе земље политичке снаге заинтересоване за подривање јединства народа и подржавања раскола.

 


"Ова болна трансформација нанела је Украјини незацељене ране братоубилачког непријатељства. Са тугом видимо да исте последице сада прете и вашој земљи, где су паралеле са украјинском ситуацијом јасно видљиве у ономе што се дешава“, наглашава се у саопштењу.

 



Руска православна црква апеловала је на локалне православне цркве да подрже канонску цркву Црне Горе, као и на међународну заједницу, подсећајући да је Венецијанска комисија раније изнела примедбе на спорни закон.

Шеф Центра за етничке и политичке сукобе Института Европе Руске академије наука Павел Кандел у интервјуу за РТ сложио се да је ситуација у Црној Гори слична недавним догађајима у Украјини, где су расколници неканонске православне цркве у Украјини запленили бројне цркве од канонске Украјинске православне цркве Московске патријаршије.


„И заиста, црногорски расколници делују према украјинском сценарију и то је логично, јер сваки национализам настоји да створи не само своју државу, већ и свој језик и цркву. Верски раскол у Црној Гори, као и у Украјини, има политичке корене - то је политичко непријатељство према Србији“, објаснио је стручњак у интервјуу за РТ.


Роман Силантиев, члан експертног савета Министарства правде Руске Федерације, направио је још једно поређење у свом коментару за РТ. Према његовом мишљењу, Црна Гора сада доживљава догађаје који су се већ догодили у другој балканској земљи - Македонији, у којој делује неканонска Македонска православна црква.


„Ситуација у Македонији је врло слична ономе што се дешава у Црној Гори. Под утицајем, укључујући неких спољних сила, они нарушавају јединство и пријатељство православне канонске цркве, а пример Македоније сугерише да сада канонској цркви у Црној Гори заиста прети одузимање имовине, као и прогон због покушаја отпора“, наводи стручњак.

 



Европске амбиције


Подсетимо да је црногорски парламент раније усвојио Закон о слободи вероисповести и правном положају верских заједница, који укључује клаузулу о одузимању имовине у корист државе која је у власништву верских организација била до 1. децембра 1918. године, када је територија Црне Горе ушла у састав Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, а касније преименована у Југославију.


До тог тренутка у Црној Гори је деловала практично независна Цетињска митрополија, уживајући подршку Москве.


 

Након уласка у Југославију, у Црној Гори је формирана епархија Српске православне цркве - Митрополија Црногорско-приморска.


Мило Ђукановић, фото: AFP © FREDERICK FLORIN

 

Међутим, у позадини догађаја који су се догодили са Југославијом на прелазу из 20. у 21. век, у Црној Гори су се почеле развијати идеје црквеног сепаратизма. У земљи је створен Иницијативни одбор за препород Црногорске православне цркве, чији су задаци обухватали стварање независне цркве. Као резултат тога, основана је неканонска Црногорска православна црква, чије је руководство активно учествовало у политичким догађајима везаним за одвајање Црне Горе од Србије.



У нацрту устава Црне Горе, који је поднесен након независности, управо је непризната од стране осталих православних цркава неканонска ЦПЦ стављена на прво место листе конфесија, а Митрополија црногорско-приморска Српске православне цркве помиње се само међу осталим верским структурама. То је изазвало протест митрополита црногорско-приморског Амфилохија. Као резултат тога, усвојена је друга верзија главног закона земље, према којој је религија одвојена од државе, а да су све верске структуре једнаке пред законом.



фото: Gettyimages.ru © Martin Siepmann/http://imagebroker.com/#/search/

Међутим, у последње време политичко руководство Црне Горе очигледно је дало предност неканонској ЦПЦ. Говорећи на конференцији владајуће Демократске партије социјалиста у јуну 2019. године, црногорски председник Мило Ђукановић рекао је да ће се Подгорица потрудити да Црногорска православна црква добије аутокефалност од Српске православне цркве. Политичар је нагласио да ће се на овај начин исправити "велика неправда" у односу на Црну Гору, која се догодила почетком прошлог века.

Ђукановић види епархију Српске православне цркве у Црној Гори као "инфраструктуру пројекта Велике Србије". Штавише, црногорски лидер је оптужио СПЦ да наводно покушава да спречи „европске тежње и амбиције“ црногорског друштва.



Истовремено, црногорске власти почеле су да израђују нацрт закона којим се омогућава одузимање црквене имовине од Митрополије црногорско-приморске СПЦ, а који је парламент недавно усвојио. Као што противници овог закона примећују, око 650 светилишта, укључујући и познати манастир Острог, може бити заплењено. Чињеница је да је изузетно тешко доказати чињеницу власништва светилишта као црквене имовине пре 1918. године у већини случајева, посебно када је реч о древним светињама.


Коментаришући политику црногорских власти у црквеној сфери у јулу 2019. године, шеф Оделења за спољне црквене односе Московске патријаршије, митрополит Волоколамски, приметио је да  Мило Ђукановић покушава да копира антицрквени курс свог бившег украјинског колеге Петра Порошенка. Руска православна црква уверена је да ће имовина одузета канонској цркви накнадно бити пренета расколничкој структури.

Занимљиво је да је вођа украјинског раскола Филарет (Михаил Денисенко), који је био на челу неканонске УПЦ одавно подржавао жељу да расколничка структура добије аутокефалност. То је најавио 2010. године, када је у Црну Гору стигао на позив лидера непризнате црногорске цркве.

У исто време, Цариград, одобривши украјински раскол томосом, одлучно је одбио да подржи своје црногорске „колеге“. У лето 2019. године Цариградски патријарх Вартоломеј чак је послао писмо председнику Црне Горе, у којем је изразио изненађење плановима црногорске владе да власништво над црквама саграђених пре 1918. године пребаци на државу. Вартоломеј је нагласио да Екуменска патријаршија, заједно са другим православним црквама, као једину православну структуру признаје само ону која је под вођством митрополита црногорско-приморског Амфилохија, те подсетио да црногорска црква никада није била аутокефална.


Раскол словенских народа

Међутим, експерти не искључују могућност да Константинопољ с временом може променити своје становиште, као што се догодило у случају украјинског раскола.

„Мило Ђукановић ће пре свега тражити признање Црногорске Цркве од Цариграда, а потом од других православних цркава. Могуће је да ће и Фанар (историјски део Цариграда) подржати овај раскол. Поред тога, раније се испоставило да је и Грчка православна црква склона да подржи расколничке тенденције“, наводи Павел Кандел.

 

Верници Српске православне цркве протестују у Подгорици против одлука власти, фото: © Stevo Vasiljevic / Reuters / RT

Слично гледиште дели и Роман Силантиев. Како је навео стручњак за РТ, Константинопољ води своју политику, те да можда жели да подстакне Српску православну цркву да призна украјинску неканонску цекву.

"Или се једноставно само још није сложио са црногорским расколницима, чекајући још издашнију понуду од њих", сугерише Силантиев.

Усвајање контроверзног закона од стране црногорског парламента десило се у напетој атмосфери где да је чак дошло до физичког обрачуна између представника владајућих политичких снага и опозиције, а у земљи су почели масовни протести.


У исто време, руководство Српске православне цркве одбија да преузме одговорност за било какве нереде. СПЦ позива вернике да користе ненасилне методе да би исказали неслагање са властима.

Као што је Павел Кандел напоменуо, сада ће црногорске власти тестирати степен незадовољства становништва.

"Ако протест ослаби, влада ће започети практично спровођење овог закона. Ако је протест снажан и ситуација остане нестабилна, тада ће власти одложити конкретне кораке”, додаје експерт.


  

Истовремено, догађаји у Црној Гори могу да утичу на читав регион Балкана, кажу стручњаци. Ревитализација црквеног раскола уз помоћ државе осмишљена је ради даље поделе славенских народа, стварања не само политичких, већ и верских баријера међу њима, верује Роман Силантиев.

"На овај начин, докрајчују се остаци јединства које је било у време Југославије. Ови трендови су од користи Западу, који је заинтересован да балкански народи буду непријатељски расположени", закључио је експерт.

Извор: Восток / РТ

 


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Новости

Трамп номиновао Каша Патела за директора ФБИ

Он је раније радио у Савету за националну безбедност Беле куће, био саветник вршиоца дужности директора националне обавештајне службе, а на крају мандата председника Доналда Трампа руководио је канцеларијом америчког секретара за одбрану.

Трамп прети БРИКС-у
Трамп прети БРИКС-у

Свако ко покуша да замени амерички долар може „се поздравити од америке“, изјавио је новоизабрани председник.

2024-12-01 08:22:56

Приштинска полиција ухапсила оснивача Kosovo online
Приштинска полиција ухапсила оснивача Kosovo online

Тзв. косовска полиција привела је данас пре подне Душка Милановића из Лепосавића, власника предузећа ВИМ инфо у систему привремених приштинских институција, које је оснивач портала Косово онлајн.

2024-12-01 07:09:18

Сирија ће „победити и уништити“ терористе – Асад
Сирија ће „победити и уништити“ терористе – Асад

Председник ове земље изјавио је да су његове снаге и савезници способни да зауставе напредовање џихадиста.

2024-12-01 01:06:17

Четворо руских сенатора на годишњој конференцији Савета руских сународника у Србији
Четворо руских сенатора на годишњој конференцији Савета руских сународника у Србији

У суботу, 30. новембра у Руском дому је одржана годишња конференција Координационог савета руских сународника у Србији (КСОРС).

2024-12-01 00:51:49

 Русија би могла да настави нуклеарне тестове – заменик министра спољних послова
Русија би могла да настави нуклеарне тестове – заменик министра спољних послова

Москва је од 1990. године поштовала добровољни мораторијум.

2024-11-30 11:43:50

Рибар: Нова криза на Косову и Метохији?
Рибар: Нова криза на Косову и Метохији?

Ситуација до 12.00, 30.11.2024.

2024-11-30 11:11:17

НИС на панелу о одрживој будућности
НИС на панелу о одрживој будућности

  Одрживи развој, одговоран однос према природним ресурсима, значај енергетске транзиције и зелене агенде у пословању  били...

2024-11-30 09:40:06

РТ: Меркелова позива Украјину да тежи дипломатском решењу сукоба
РТ: Меркелова позива Украјину да тежи дипломатском решењу сукоба

Бивша немачка канцеларка је раније признала да је користила дипломатију како би купила време за наоружавање Кијева

2024-11-29 23:58:00

РТ: Украјина „ће изгубити рат“ – бивши министар спољних послова
РТ: Украјина „ће изгубити рат“ – бивши министар спољних послова

Дмитриј Кулеба је изјавио да је Кијев имао „среће“ што је добио подршку коју је добио, али сада нема способности да порази Русију

2024-11-29 23:37:56

 „Америчко-ционистичка завера“ иза офанзиве џихадиста у Сирији – Иран
„Америчко-ционистичка завера“ иза офанзиве џихадиста у Сирији – Иран

Бивши амерички званичник изјавио је да је терористичка група која пустоши земљу „ресурс“ Вашингтона.

2024-11-29 20:01:57

РТ: ЕУ не може заменити америчку помоћ Украјини – Блумберг
РТ: ЕУ не може заменити америчку помоћ Украјини – Блумберг

Западноевропски савезници Кијева и даље се надају да ће успети да га одрже у животу чак и ако Трамп обустави финансирање, наводи се у извештају

2024-11-29 00:54:28

РТ: Украјински регрути су „попут пацова сатераних у ћошак“ – службеник за регрутацију
РТ: Украјински регрути су „попут пацова сатераних у ћошак“ – службеник за регрутацију

Мушкарци у Украјини се „плаше“ да излазе напоље због актуелне кампање регрутације, изјавио је један становник Кијева за британски лист Телеграф

2024-11-28 21:46:02

РТ: Трамп „није безбедан“ – Путин
РТ: Трамп „није безбедан“ – Путин

Новоизабрани председник САД и његова породица били су изложени „апсолутно нецивилизованим методама“ током изборне кампање, изјавио је Владимир Путин

2024-11-28 21:40:41

Захарова о монографији „Дуги одјек 1999.“: Поносни смо због српског отпора западној деструкцији
Захарова о монографији „Дуги одјек 1999.“: Поносни смо због српског отпора западној деструкцији

На редовном брифингу 27. новембра 2024. Марија Захарова је имала посебну, унапред припремљену изјаву поводом недавног представљања у Београду монографије „Дуги одјек 1999. године“ руских аутора. Њену изјаву дајемо у целини:

2024-11-28 13:03:11

Путин: Руске ракете су моћније од оних које Запад испоручује Украјини
Путин: Руске ракете су моћније од оних које Запад испоручује Украјини

Ниједна испорука оружја Кијеву од стране Вашингтона и његових савезника неће променити ситуацију на фронту, изјавио је председник.

2024-11-28 12:59:56

 Трамп именовао кандидата за специјалног изасланика за Украјину
Трамп именовао кандидата за специјалног изасланика за Украјину

Бивши генерал Кит Келог наводно је коаутор предлога за мир „замрзнутог конфликта“

2024-11-28 06:50:11

Западна Европа је „у рату“ са Русијом – бивши директор МИ6
Западна Европа је „у рату“ са Русијом – бивши директор МИ6

Велика Британија би требало да буде на опрезу због могућих саботажа, упозорио је Ричард Дирлав.

2024-11-28 06:34:22

Министар одбране Црне Горе: Двојица ухапшених у Дечанима због натписа Косово је Србија припадници војске
Министар одбране Црне Горе: Двојица ухапшених у Дечанима због натписа Косово је Србија припадници војске

Министар одбране Црне Горе Драган Краповић саопштио је да су две од три особе ухапшене на Косову и Метохији због натписа „Косово је Србија“ на таблицама њиховог возила припадници црногорске војске.

2024-11-28 06:26:24

Решавање украјинског сукоба је „још далеко“ – Лавров
Решавање украјинског сукоба је „још далеко“ – Лавров

Вашингтон и његови савезници још увек нису одустали од идеје да нанесу стратешки пораз Москви, изјавио је руски министар спољних послова.

2024-11-27 11:46:04

Федералне оптужбе против Трампа одбачене
Федералне оптужбе против Трампа одбачене

Будући председник САД раније је био оптужен за субверзију избора 2020. године и неправилно руковање поверљивим документима.

2024-11-26 10:16:22

Британија и Француска разматрају слање трупа у Украјину – „Ле Монд“
Британија и Француска разматрају слање трупа у Украјину – „Ле Монд“

Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.

2024-11-25 19:16:47

 Нуклеарни потенцијал Русије је „застрашујући“ – Меркел
Нуклеарни потенцијал Русије је „застрашујући“ – Меркел

„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.

2024-11-25 18:24:07

RT desno / neodredjen svuda
proba
baner rakija desno stare vesti / ali nema dole kategorije
baner apartman desno / neodredjen-svuda
baner obzor desno - rusija - neodredjen svuda
форум
мислјенја свуда

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: