Учињен је још један корак на путу уваљивања Републике Српске у НАТО. Политичари из Републике Српске ове активности свестрано подржавају, али о томе не говоре јавности, те активно раде на реализацији планова о приступу Републике Српске овој војној алијанси.
Док се понекад појави нека изјава представника Републике Српске да ће се питање чланства Републике Српске у НАТО одлучивати на референдуму, чисто да би се умириле страсти, са друге стране политичари Републике Српске су одрадили већ завидан учинак на плану уваљивања Републике Српске у НАТО.
За референдум се чак и не помиње да ли ће он бити на нивоу Републике Српске или на нивоу државне заједнице БиХ, а што је од круцијалног значаја за Републику Српску. Његово евентуално спровођење на нивоу државне заједнице БиХ би се могло упоредити са оним трагичним из 1992. године, а на којем српски народ није ни учествовао, односно и да јесте био би прегласан. Тај референдум је значио и почетак рата у бившој БиХ.
Делегација Министарства одбране, државне заједнице БиХ јуче је имала састанак са генералним секретаром НАТО-а. У делегацији су учествовали и политичари из Републике Српске, и то још више зачуђује, али се постаља и питање њиховог кредибилитета да разговарају о том питању у име Републике Српске.
О таквим активностима нити су добили одобрење-подршку јавности, нити Скупштине Републике Српске, Владе или Председника.
О овом сусрету је саопштено на сајту Министарства одбране и каже се следеће:
"Састанак делегације Министарства одбране БиХ, коју је предводио министар Марина Пендеш, са генералним секретаром НАТО-а Јенсом Столтенбергом, одржан је 23. јуна у седишту НАТО-а у Бриселу, током којег је наглашена опредељеност Министарства одбране БиХ за интензивну сарадњу са НАТО савезом и посвећеност отклањању препрека за активирање МАП-а, као и наставак активног учешћа Босне и Херцеговине у бројним активностима и програмима НАТО-а.
Марина Пендеш и Јенс Столтенберг
Пендеш је информисала Генералног секретара НАТО-а о значајном напретку на плану испуњења услова за активирање Акционог плана за чланство у НАТО савезу (МАП), што подразумева конкретне кораке и достигнућа. Такође, Пендеш је подсетила на јасно исказану политичку вољу за решавање овог питања, што сугерише на потребу реалне интерпретације Талинског услова, његовог прилагођења општој реалности на терену, те препознавању постигнутог.
С тим у вези, Пендеш је затражила од Генералног секретара НАТО-а да Савез озбиљно размотри реалност ситуације у Босни и Херцеговини, тј. очигледан прогрес, који се посебно остварује у области одбране и Оружаних снага Босне и Херцеговине, те је сугерисала да се у складу са тим иницира и подржи скоро активирање Акционог плана за чланство за Босну и Херцеговину.
Генерални секретар НАТО-а је поздравио остварени напредак, посебно се осврћући на успешно учешће ОС БиХ у операцијама подршке миру у Авганистану, достигнутом степену интероперабилности и њихових оперативних способности, те подржао настојања Босне и Херцеговине у испуњењу Талинског услова, те што скоријем активирању МАП-а.
Саговорници су се сложили да су ова и наредне године од кључног значаја за НАТО интеграције Босне и Херцеговине, те је изражено обострано задовољство подршком свих земаља региона босанскохерцеговачком чланству у НАТО савезу, посебно чињеницом да све већи број чланица НАТО савеза заговара што скорије активирање МАП-а за Босну и Херцеговину.
Делегацију Босне и Херцеговине, изузев министрице Пендеш, чинили су господин Зоран Шајиновић, помоћник министра одбране за међународну сарадњу, бригадир Алија Кожљак, шеф Војног дијела Мисије БиХ при НАТО-у и бригадир Синиша Остојић, стручни савјетник за НАТО и PfP. Састанцима је, такође, присуствовао и господин Игор Линцнер, отправник послова Мисије БиХ при НАТО.", каже се у саопштењу
Колика је дволичност и лицемерство политичара Републике Српске говори и то, да у јавности говоре једно, а са друге стране дају налоге својим страначки подређеним чиновницима који раде у заједничким институцијама да делују у правцу уваљивања Републике Српске у НАТО.
Недавно је на брифингу о НАТО интеграцијама представник Републике Српске у заједничким органима на нивоу државне заједнице БиХ, донедавно председавајућа у Комисији за НАТО интеграцијски процес, заменик министра спољних послова БиХ и функционер најјаче политичке партије у Републици Српској СНСД-а, Ана Тришић-Бабић изјавила да је стратешки спољнополитички циљ Републике Српске, односно БиХ, чланство у НАТО.
Ана Тришић-Бабић са високим официром НАТО-а, фото: mvp.gov.ba
"БиХ треба постати чланица НАТО, не само због чињеница што нам то гарантује унутрашњу стабилност или што нам је потребан безбедносни кишобран, већ и због тога што ће БиХ, прилагођавањем стандардима и вредностима које заговара НАТО, постати савремена земља, у којој је демократија, владавина права и поштивање људских прва трајна категорија", рекла је Тришићева.
Данас у институцијама државне заједнице БиХ већину из Републике Српске има опозиција (СДС,ПДП и остале) за разлику од донедавно, а када је већину имала политичка партија СНСД и партије око ње.
Треба напоменути да су управо СДС и ПДП "угасили" Војску Републике Српске гласајући у Народној Скупштини Републике Српске за Закон о престанку важења закона о Војсци Републике Српске, те подржале Закон о одбрани на нивоу државне заједнице БиХ.
Њихов пут после је наставио СНСД са својим политичким партнерима потписујући велики број докумената о уваљивању Републике Српске у НАТО.
Изгледа да се овај пут "уваљивања" опет наставља и са СДС-ом, ПДП-ом и осталим њиховим партнерима на нивоу државне заједнице БиХ.
Вања Савићевић,
Повезано:
Стратешки циљ Републике Српске чланство у НАТО - републички органи ћуте
Како српски политичари уваљују Републику Српску у НАТО
НАТО ракетни штит у Републици Српској
Укидање Војске Републике Српске и улазак у НАТО
Република Српска, њени политичари и НАТО - докле?
Борбена дежурства знатно ће повећати зону контроле ваздушног простора изнад Северног морског пута
Техеран је започео своју најновију ратну игру дубоко у иранској пустињи, представљајући ракете земља-ваздух и најсавременију технологију беспилотних летелица. У петак су се из Ирана појавили извештаји...
У уторак у Србију стиже још 250.000 доза руске вакцине против вируса корона „Спутњик V“, најавио је председник Србије Александар Вучић. Вучић је то изјавио након што...
Министарство спољних послова Русије саопштило је да та земља још увек није добила доказе да је икону поклоњену министру спољних послова Сергеју Лаврову у Сарајеву посљедњи власник стекао нелегално.
Одговарајући на појачану потражњу у путничком авио-саобраћају између Србије и Црне Горе, „Ер Србија“ је повећала капацитете за путовања између две земље, увођењем додатних летова и...
Председник Републике Србије Александар Вучић дочекао је данас, на Аеродрому „Никола Тесла“ у Београду, авион са милион доза вакцине против коронавируса кинеске компаније „Синофарм“. Авион "Ер Србије",...
У Украјини је на снагу ступила законска одредба „О обезбеђивању функционисања украјинског језика као државног“, према којој се читав сектор услуга пребацује на украјински. Дакле, сви пружаоци...
Норвешка је разочарана најавом Русије о покретању процедура за повлачење из Споразума о отвореном небу и планира да са осталим учесницима разговара о могућности очувања Споразума,...
Сенатор Алексеј Пушков је на Твитеру саопштио ко се, према његовом мишљењу, највише каје због повлачења Русије из Уговора о отвореном небу. Раније је Министарство спољних послова Савезне Републике...