Уговор о отвореном небу који омогућава државама да легално надгледају територије једна друге, виси у ваздуху, јер Русија тек треба да чује од долазеће америчке администрације да ли жели да се поново придружи Споразуму.
Москва такође има неке своје забринутости око Уговора, јер још увек није добила уверавања да други потписници Отвореног неба, који су такође чланови НАТО војне алијансе, неће тајно делити своје податке са САД-ом.
Уговор, који је на снази од 2002. године, омогућава потписницима да њихови авиони без оружја лете изнад територија других држава потписница, што у суштини значи да стране могу мирно надгледати друге територије без икакве ескалације. Ако Вашингтон, који се повукао из Уговора у новембру, прима обавештајне податке од својих савезника, онда САД убиру све награде из Уговора без контроле њихове територије.
Кремљ је такође затражио да европске земље не ограничавају руске летове изнад своје територије, што Москви омогућава да тамо посматра америчке војне базе.
„Нажалост, још увек нисмо добили никакав убедљив одговор западних страна на Уговор о отвореном небу у вези са нашим забринутостима“, рекао је Владимир Јермаков, шеф за Оделења за неширење оружја и контролу наоружања при Министарству одбране Русије.
У разговору за новинску агенцију РИА Новости, Јермаков је упозорио да је „судбина Уговора о отвореном небу“ можда доведена у питање.
„У случају да се САД не врате Уговору, а остатак учесника не буде спреман да помогне у ублажавању руске забринутости, још у мају смо упозорили наше партнере да разматрамо све могуће опције за одговор“, рекао је Јермаков.
Јермаков је такође одбацио идеју да се САД врате Споразуму на „поједностављени“ начин, али је напоменуо да Москва чека на вероватног следећег америчког председника Џоа Бајдена да изнесе свој став.
У новембру је Питер Топичканов, виши истраживач у Стокхолмском међународном институту за истраживање мира, рекао за московски дневник "Известја" да „нема сумње“ да ће информације о руским војним активностима добијене путем активности на основу Отвореног неба бити прослеђене у Вашингтон.
„Истовремено, Вашингтон неће моћи јавно да користи ове податке, јер би потврдио да савезници крше уговор“, додао је он.
САД су напустиле Уговор о отвореном небу у новембру, шест месеци након што је амерички председник Доналд Трамп најавио повлачење. У то време тај потез критиковали су многи чланови Демократске странке, укључујући Бајдена и председника Представничког дома Ненси Пелоси. Како сада ствари стоје, 34 земље су потписнице Уговора, укључујући већи део Европске уније.
Председник Џо Бајден је извукао похвале од јастребова и оптужбе за лицемерје од стране критичара након што је одобрио напад на Сирију, тврдећи да бомбардовањем инфраструктуре...
Данас, када се приближавамо дану када ће Република Српска обиљежити Дан пробоја логораша из Јасеновца, треба подсјетити на предају Јасеновачке грађе од стране данас „највећег“ Србина...
Глобална добротворна организација "Оксфам" оптужила је британску владу да продужава рат у Јемену дозволивши продају наоружања, омогућавајући тако Саудијској Арабији да дуже бомбардује циљеве у Јемену. „Док...
* Налазимо се на првој линији, и када западни злотвори покушавају да униште истинску човекољубиву цивилизацију и њен најкрупнији део – Русију, они најпре покушавају да униште нас. Они имају само два правца за напад: западни, преко Белорусије, и југозападни, преко Србије * Вечни и незаборавни симбол нашег братства постала је чињеница да је Александар Григорјевич Лукашенко био једини шеф државе, који је посетио Србију за време војне агресије НАТО. Тада је и Србија пожелела да се прикључи Савезу Белорусије и Русије
Бивши официр Кфора и новинар Кристијан Каш рекао је да се и данас јасно сећа догађаја када је у терористичком нападу на аутобус „Ниш експреса“ у...
Амерички Стејт департмент намерава да финансира пројекте за развој цивилног друштва и медија на Балкану. За ове сврхе, оделење планира да издвоји нешто више од 2,5 милиона долара, наводи се у документу који је РТ имао на увид.
Овај ефбиховски новинар са пријављеним боравком у Бањој Луци, релативно је фришак примјер метаморфозе у чанколизног Невладинића. За ову псеудојањичарску секту, а то је здружени став Фронтал.РС, не може се говорити да су издајице. И ми их игноришемо. Али Г. Дакић је заиста издајица. И то онај најгори. Самог себе.
У научној публикацији "Здраво земљиште - здрави људи", престижне међународне издавачке куће "Тејлор и Френсис груп" из Енглеске, недавно је објављено ауторско поглавље шумарских стручњака и њихових сарадника из Републике Српске и Србије о контаминацији земљишта и здравственим посљедицама НАТО бомбардовања Српске и Србије осиромашеним уранијумом, које је већ изазива пажњу домаћих и страних научних кругова.
Коментар некадашњег шефа дипломатије Савезне Републике Југославије Живадина Јовановића