Русија је у 2020. години извезла несировинске и неенергетске производе у вредности од 161,3 милијарде долара, што је скоро 4% у поређењу са показатељем за 2019. годину, саопштила је Вероника Никишина, генерални директор Руског центра за извоз (РЦИ).
„И поред свих потешкоћа, прошле године је забележен рекорд у извозу руске несировинске неенергетске робе. У 2020. години смо стигли до психолошког прага од 161,3 милијарде долара извезених артикала, што је више него 2018. (154,3 милијарде долара) и 2019. године (155,1 милијарда долара)“, преноси агенција ТАСС изјаву Никишине.
Према подацима које износи Руски центар за извоз (РЦИ), основни део структуре несировинског неенергетског извоза чине производи индустрије метала (20,8%), машиноградње (17,7%), прехрамбеног сектора (17,3%) и хемијске индустрије (16%). У аграрно-индустријском сектору највећи раст су забележили извозници пшенице (извоз је увећан за 1,8 милијарди долара) и сунцокретовог уља (извоз увећан за 600 милиона долара). У РЦИ је наглашено да су руски пољопривредници у 2020. години остварили приносе од 133 милиона тона жита, што је други резултат у историји Русије. При томе треба имати у виду да је снабдевање намирницама било отежано због пандемије и многобројних забрана и ограничења, што је допринело увећању извоза.
Још један кључни сегмент је био извоз полиетилена, који је увећан за 449 милиона долара у поређењу са 2019. годином. У Руском центру за извоз се истиче да је услед пандемије корона вируса повећана потражња за лековима, папирном и пластичном амбалажом и паковањима, заштитним средствима и медицинским апаратима, а то су руски произвођачи такође извозили.
Највише робе која не спада у сировински и енергетски сектор извезено је у Кину (16,369 милијарди долара), Казахстан (12,284 милијарде долара), Белорусију (9,368 милијарди долара), Турску (8,148 милијарди долара) и Холандију (6,237 милијарди долара).
Према подацима РЦИ, Русија је достигла максималан показатељ несировинског неенергетског извоза у децембру 2020. године, када је извезена роба вредна 18,8 милијарди долара, што је апсолутни месечни рекорд. Претходни рекорд је забележен у децембру 2017. године и износио је 17,9 милијарди долара.
Руски центар за извоз подсећа да је у склопу националног пројекта „Међународна кооперација и извоз“ формулисан национални циљ развоја извозне конкурентности, а то је да вредност несировинског и неенергетског извоза до 2030. године достигне раст од 70%.
У децембру је руски премијер Михаил Мишустин на форуму „Произведено у Русији – 2020“ подсетио на циљ који је поставио председник Владимир Путин – да се до 2030. године забележи раст извоза несировинске неенергетске робе у вредности од најмање 70% у поређењу са показатељем из 2020. године. У ту сврху је коригован национални пројекат „Међународна кооперација и извоз“ и сада су у њему прецизније прописане мере које ће омогућити да извозни потенцијал Русије максимално дође до изражаја, истакао је премијер.
Управни одбор компаније „Гаспром“ поново је изабрао Алексеја Милера за председника управе компаније, наводи се у саопштењу компаније.
„Управни одбор је размотрио питање избора председника управе јавног...
Русија мора да смањи зависност од америчког финансијског система и долара, рекао је заменик министра спољних послова Сергеј Рјабков. Према његовом мишљењу, односи две земље су...
Извештај Стејт департмента Конгресу о гасоводу „Северни ток 2“ и накнадне санкције не представљају крај приче. Могле би уследити нове мере, изјавио је портпарол Стејт департмента...
Вршилац дужности украјинског министра енергетике Јуриј Витренко навео је два услова под којима земља може одбити увоз електричне енергије из Русије.
Приметио је да пре свега треба...
Администрација америчког председника, као и његовог претходника, противи се примени пројекта гасовода "Северни ток 2". Вашингтон сматра да санкције наметнуте против њега делују, рекао је портпарол...
Сједињене Америчке Државе ставиле су на санкциони списак брод за полагање цеви „Фортуна“, који ради на изградњи гасовода „Северни ток 2“, и његовог власника - компанију...
Русија је у 2020. години извезла несировинске и неенергетске производе у вредности од 161,3 милијарде долара, што је скоро 4% у поређењу са показатељем за 2019. годину, саопштила је Вероника Никишина, генерални директор Руског центра за извоз (РЦИ).
Америчке компаније и економија у целини могле би изгубити стотине милијарди долара ако се улагања у Кину преполове или две земље прошире царине, наводи америчка привредна...
Обустава пројекта „Северни ток 2“ за Украјинце је питање живота и смрти, саопштио је директор украјинске нафтне компаније „Нафтогас Украјине“ Андреј Кобољев.
"Уколико пројекат буде завршен, Украјина...