Званични Пекинг би могао да обустави све инвестиције у Силицијумској долини после притиска Запада на кинеску компанију „Хуавеј“, изјавио је бивши заменик гувернера Народне банке Кине Жу Мин на бизнис форуму у Давосу.
„Одговорно тврдим, после догађања у вези са ’Хуавејом‘ престаће све кинеске инвестиције у Силициујумској долини. Такође, стаће и америчке инвестиције у Кини“, изјавио је Жу Мин за „Си-Ен-Би-Си“ на маргинама Светског економског форума.
Он није објаснио шта би требало да доведе до таквог исхода.
„Хуавеј“, кинески телекомуникацијски гигант који је прошле године победио америчког ривала „Епл“ у борби за друго место светских произвођача паметних телефона, недавно се нашао на мети Запада због наводног шпијунирања и тврдњи да представља безбедносну претњу.
Вашингтон је забранио државним агенцијама да користе „Хуавеј“ технологију, као и опрему још једне кинеске компаније — ЗТЕ. Такође, наводно се разматра пуна забрана америчким фирмама да користе производе компаније, а верује се да Вашингтон приморава савезнике да изврше већи притисак на кинеске фирме.
Притисак над „Хуавејом“ дошао је усред трговинског рата између две највеће светске економије, који је коштао америчку и кинеску привреду неколико милијарди долара након увођења обостраних економских санкција.
Жу, који је био и заменик директора Међународног монетарног фонда, приметио је да би трговински сукоб могао да прерасте у нешто што је назвао „технолошким ратом“.
„Психологија се заиста променила, а технолошки рат је најповезанији са америчким и кинеским капиталом који се крећу свуда по свету“, рекао је Жу.
Званични Вашингтон није једини који је увео мере против кинеских технолошких компанија. „Хуавеј“ се суочио са надзором у Аустралији и Новом Зеланду, који су му прошле године забранили, заједно са ЗТЕ-ом, да уведе 5Г технологију за њихове мреже, под изговором борбе за националну безбедност.
Иако је у више наврата компанија порицала оптужбе за шпијунажу и истицала да ће пословати у складу са локалним законима, неке европске земље су забринуте због „Хуавеја“. У једном од последњих случајева, Норвешка је саопштила да разматра предузимање сличних мера против кинеског гиганта, попут искључивања из 5Г телекомуникационе инфраструктуре.
Руски енергетски гигант "Гаспром" је саопштио да је у фебруару пумпао више гаса у Кину гасоводом "Снага Сибира" него што је првобитно планирао, утростручивши залихе у...
Пројекат гасовода „Северни ток 2“ има политичку компоненту, он не промовише енергетску безбедност Европе, али Европска комисија не може да забрани приватним компанијама да улажу у...
Управни одбор компаније „Гаспром“ поново је изабрао Алексеја Милера за председника управе компаније, наводи се у саопштењу компаније.
„Управни одбор је размотрио питање избора председника управе јавног...
Русија мора да смањи зависност од америчког финансијског система и долара, рекао је заменик министра спољних послова Сергеј Рјабков. Према његовом мишљењу, односи две земље су...
Извештај Стејт департмента Конгресу о гасоводу „Северни ток 2“ и накнадне санкције не представљају крај приче. Могле би уследити нове мере, изјавио је портпарол Стејт департмента...
Вршилац дужности украјинског министра енергетике Јуриј Витренко навео је два услова под којима земља може одбити увоз електричне енергије из Русије.
Приметио је да пре свега треба...
Администрација америчког председника, као и његовог претходника, противи се примени пројекта гасовода "Северни ток 2". Вашингтон сматра да санкције наметнуте против њега делују, рекао је портпарол...
Сједињене Америчке Државе ставиле су на санкциони списак брод за полагање цеви „Фортуна“, који ради на изградњи гасовода „Северни ток 2“, и његовог власника - компанију...