Портпарол Московске патријаршије митрополит Иларион изразио је забринутост могућношћу претварања Аја Софије у џамију.
„Пажљиво и озбиљно пратимо шта се дешава око храма Свете Софије. Очекујемо званично објављивање одлуке Врховног суда Турске који је, ако је веровати писањима медија, донео одлуку да се статус Аја Софије која је сада музеј, може променити указом председника. Надамо се да неће бити донета одлука да се храм претвори у џамију“, изјавио је митрополит.
Он је назвао храм „наслеђем целог човечанства“. Хиљаду година је био православни храм, затим је био претворен у џамију, али је 1934. године одлуком првог председника Турске Кемала Ататурка добио статус музеја.
У храму су сачувани непроцењиви фрагменти мозаика са Исусом Христом, Богородицом, Јованом Крститељем, византијским императорима, подсетио је митрополит.
„Каква ће бити судбина тих мозаика у случају да храм буде претворен у џамију? У исламу су слике забрањене. Уништиће их као што су уништили део мозаика након заузимања Цариграда 1453. године или ће их прекречити?“, запитао се он.
Митрополит Иларион је изразио уверење да промена настале равнотеже и дугогодишњи статус-кво може нанети велику штету узајамном разумевању у свету, дијалогу цивилизација и култура, међурелигијском дијалогу. Он је указао да није у питању само споменик светске културе који се налази под заштитом УНЕСКО, већ има и сакрални значај.
Он не дели мишљење турских чиновника да је судбина храма унутрашња ствар Турске – он је од светског значаја.
Митрополит је подсетио да је храм Свете Софије одиграо посебну улогу у историји древне Русије: управо тамо су дошли амбасадори кнеза Владимира.
„Управо у овом храму је крститељ Русије донео судбоносну одлуку. Ако ништа друго, из тог разлога нисмо равнодушни судбином овог храма“, закључио је митрополит.
Јуче је саопштено да је највиши управни суд у Турској почео са разматрањем захтева да Аја Софија, тренутно музеј, поново постане џамија.
Члан Кризног штаба за борбу против коронавируса, епидемиолог Бранислав Тиодоровић оценио је данас, на конференцији за новинаре тог тела, да је вакцинација у нашој земљи кренула...
Познати српски филмски режисер Емир Кустурица једва чека да добије вакцину против коронавируса, по могућности руску и да се престане бити толико забринути у савладавању болести,...
Глумица Мира Фурлан преминула је у 66. години. Вест о смрти глумице објављена је на њеном званичном сајту. Глумила је у бројним југословенским филмовима, а током деведесетих година своју каријеру је наставила у Сједињеним Државама, где је, између осталог, глумила у познатим ТВ серијама „Вавилон 5“ и „Изгубљени“.
У Вишем суду окончано изношење завршних речи у поступку против бившег начелника Генералштаба пуковника Миодрага Секулића и бившег припадника војске Владана Влајковића
Бивши начелник Министарства унутрашњих послова за Косово Сретен Лукић, којег је Хашки трибунал осудио на 20 година затвора, привремено је пребачен са одслуживања казне из Пољске у хашку притворску јединицу, преноси СРНА.
То је невероватна прича о храбрости и отпорности верника Украјинске православне цркве, којима су „верници“ Кијевске патријаршије, један за другим, одузели два храма. Прво, 2014. године...
Потпредседник Владе и министар одбране др Небојша Стефановић, положио је венац крај гробнице војводе Живојина Мишића на Новом гробљу у Београду, поводом обележавања стогодишњице смрти славног...
Државни секретар Министарства здравља Владе Републике Србије Мирсад Ђерлек саопштио је да се јуче, до 20 часова, на порталу еУправа, за вакцинацију против коронавируса пријавило 436.000...
Адвокат Срђан Алексић поднио је данас Вишем суду у Београду прву појединачну приватну тужбу против НАТО за захтјевом за одштету због оболијевања усљед бомбардовања осиромашеним уранијумом, те поручио да би и грађани Републике Српске и БиХ обољели од канцера требало да на исти начин заштите своја права.
Први потпредседник Владе Републике Србије и министар просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић и прва група просветних радника примили су данас кинеску вакцину "Синофарм".
Ружић је...