У рату су људи проводили по неколико дана на терену, у даноноћним борбама и увек на опрезу. То се тицало и тенкиста, који су у одређеним тренуцима и по неколико дана седели у тенку, и то по сваком времену – било да је врућина или мраз.
Да ли су тенкови имали какво-такво грејање? Како су тенкисти опстајали кад стегне руски мраз? Питали смо војно лице које се добро разуме у ову проблематику, пише Russia beyond.
Савремени тенкови заиста имају малу пећ, тако да је по хладном времену унутра прилично топло. Сасвим је друга прича била са тенком Т-34. У оно време се нико није питао да ли је у тенку хладно. Много је важније питање било колико је тенк ефикасан у борби.
Зато Т-34 није имао никакво грејање. Борци сведоче да је у тенку било хладно као у замрзивачу, утолико пре што је конструкција била метална, а метал на ниским температурама додатно појачава „ефекат замрзивача“.
Getty Images
Истини за вољу, мотор је ослобађао извесну количину топлоте, као и издувни гасови за време паљбе. Али све то није много утицало на температуру у тенку. Многи тенкисти су морали да носе на себи много одеће како би колико било сачували топлоту. И то није све. Седишта у тенку Т-34 су били неудобна, веома тврда и без наслона за руке.
Тенкисти су се прилагођавали колико су могли. Чак су у појединим тренуцима могли да заспе у тенку. По сећању једног ветерана, спавали су у седећем положају.
ИТАР-ТАСС
Па ипак, у одређеном тренутку је осмишљен какав-такав систем за загревање унутрашњости тенка. Ево како је то изгледало. Ноћу би се тенк зауставио негде у некој забити, тенкисти би ископали ров, поставили у њега пећ и потпалили, а онда би тенк наишао на тај ров одозго. Поред тога, тенкове су прекривали цирадом.
Тако су тенкисти могли провести ноћ без смрзавања. Али не сви, јер многи тенкови нису имали такву пећ.
Russia beyond
На Бајкалу је постављен јединствени рекорд. Московљанка Јекатерина Некрасова заронила је у део незамрзнуте воде и испливала 85 метара испод леда, преноси телевизија „Звезда“. Девојка то учинила...
Постоји претпоставка да се руски рулет појавио у царској армији као релативно безазлен трик који је лако могао да импресионира присутне.
Желите ли да се осећате као совјетски пилот и виртуелно се нађете за командама чувених авиона и хеликоптера из збирки музеја Ратног ваздухопловства Русије? На правом...
Дрвеће покривено снегом, снежни намети преко два метра висине и –50 Целзијусових. Скупили смо све најлепше фотографије снежне Русије крајем 2020. године.
Драгуљи предреволуционарне московске архитектуре били су лепши него што данашње архитекте могу да замисле, преноси Russia beyond. Кућа Левенсона, Трјохпрудни сокак 9 Максим Денисов/mos.ru Кућу је према пројекту архитекте...
Поплаве нису мучиле Москву често као Санкт Петербург и практично се у престоници не памте озбиљна разарање од водене стихије. Ипак, остале су за памћење јединствене...
Дрвеће покривено снегом, снежни намети преко два метра висине и –50 Целзијусових. Скупили смо све најлепше фотографије снежне Русије крајем 2020. године. Последњег месеца 2020. године у...
Вулкани су прорадили 22. октобра текуће године. Стамбени објекти који се налазе у близини били су засути пепелом, а туристи замољени да не прилазе вулканима.
Пре 53 године одиграо се несвакидашњи догађај који је ушао у анале совјетског ратног ваздухопловства. Наиме, „ганц“ нова модификација ловачког авиона МиГ-21ПФМ је грешком пилота који је управљао овом летелицом, слетела на ваздухопловну базу НАТО у Западном Берлину. Оно што је потом уследило, ушло је историју која се и даље препричава.