Република на самом југу Русије у многоме може да се упореди са Римом: пуна је древних тврђава, светилишта и темпераметних становника.
Пејзаж
Република Дагестан на Кавкаским планинама је најјужнија територија Русије и тамо се налази један од њених најстаријих градова – Дербент (6. век п.н.е.). Шармантни град са неописивом атмосфером је и незванично главни град Дагестана. Оно што морате да видите у Дербенту је најстарија тврђава у Русији, позната под називом Нарин-Кала и најстарија џамија у Русији – Јума. Дербент је музеј под отвореним небом. Данас има статус државног завичајног музеја и објекта Светске баштине УНЕСКО-а.
Људи
Званични главни град Дагестана је Махачкала – прави кавкаски Вавилон. Становници Махачкале се деле на више од 100 етничких група и говоре око 60 језика. Најбројнији су Авари, а ништа мање познати су Лезгини. Њихов чувени плес „лезгинка“ се данас асоцира са свим народима Кавказа.
Дагестанци су претежно муслимани, али на тој територији хришћанство и јудаизам такође имају дугу историју.
Детаљи
Без обзира на то што је Кавказ релативно мала територија, његова кухиња је јединствена и постала је једна од најутицајнијих у Русији. За њу је карактеристична велика количина зачинског биља и паприке.
Најпознатији дагестански специјалитет је хинкали: у танки комадић теста се увије пуњење од г0веђег меса и кува се у јакој, масној супи. Зачињен је бибером, сољу и ситно исецканим лишћем коријандра. Дагестанци кажу да је хинкали за њих оно што је паста за Италију.
Дагестански град Кизљар је иначе завичај руског коњака, који је високо ценио чак и Петар Први.
Russia beyondУ возовима који саобраћају с краја на крај Русије можете сазнати много тога о највећој земљи на свету и њеним становницима. И нећете се разочарати, пише Russia...
Током поларног дана мештани лепе на прозоре фолију, а на температури +12 степени мажу се заштитном кремом од сунца и скривају мачке од локалних власти. Како они тамо уопште преживљавају?
Недавно је завршена рестаурација једне од најбогатије украшених палата у Русији. Погледајте дворац породице која по аристократији ни мало није заостајала за царском породицом Романов, а по богатству је чак знатно превазилазила. Овај дворац се прочуо и по убиству Распућина иза кога је лично стојао млади власник куће.
Фотографи Олег Зотов и Ида Ручина били су у експедицији на Чукотки, у крају где живи народ Чукче, у царству ирваса, китова и несвакидашње нетакнуте природе....
Већ сама чињеница да сте се нашли на некој од ових локација представља својеврсну авантуру. Неке од њих равне су претњи по живот, док се до...
Ово место је заиста феноменално: тиркизна језера, високи кањони, древне насеобине, фантастични планински пејзажи, водопади, изванредан чај, воће, бобичасти плодови, џем... Дођите само на неколико дана...
„Земља градоваˮ са производима од бронзе, камени лавиринти и храмови, најстарије кочије и мегалитске гробнице... Ово је списак најимпресивнијих праисторијских налазишта у Русији.
Ова за Русију нетипична здања подсећају на средњовековне европске замкове и биће откровење чак и за оне који добро познају руску престоницу.