Извор: Восток / РТ
Генерални секретар Арбитражног суда за спорт (ЦАС) Метју Риб рекао је за РТ да не види ништа противправно или чудно што је Међународни олимпијски комитету (МОК) одбио учешће руских спортиста на Олимпијади, чак и без доказа.
"Дужност МОК-а је била да покаже да су спортисти укључени у овај случај криви за кршење антидопинг правила. Чињеница да не можете утврдити доказе о кривици, не значи да сте утврдили невиност спортисте", рекао је Риб за РТ.
МОК и ЦАС су били на ивици отвореног сукоба услед њихових супротних одлука о руским спортистима због наводних допинга. Руски олимпијски тим званично је забрањен на Зимским олимпијским играма 2018. године у Пјонгчангу, остављајући смањеној делегацији руских спортиста једину могућност, који "имају право", да се такмиче на Олимпијади под неутралном заставом.
Неки од спортиста су се обратили ЦАС-у како би могли учествовати на Олимпијским играма, а прошле недеље суд у Лозани је уважио жалбе 28 спортиста и тренера. Међутим, МОК је ипак одбио да их позове на игре, па је и изразио предлог за "хитну реформу у унутрашњој структури" која је потребна након "изузетно разочаравајуће" одлуке.
Иако је ЦАС једино арбитражно тело за решавање међународних спортских спорова, чини се да је МОК био сигуран да има завршну реч у обрачуну са руским спортистима и тренерима. Пре отварања Олимпијаде, ЦАС је одлучио да је одбијање позивања руских спортиста "одлука о прихватљивости", а не "санкција", наглашавајући да је МОК био слободан да то учини.
"Чињеница да нису били у стању да покажу кривицу спортисте не значи да спортиста нема никакве везе са тим случајем, и да је потпуно невин", рекао је Риб, називајући одлуку "логичном последицом".
"Нема ништа лоше у томе", додао је он.
МОК никада није објаснио руским спортистима, шта су то учинили да би им забранио да учествују на Олимпијади. ЦАС је своју коначну одлуку засновао на својим предметима без икаквих разлога и доказа.
"Имамо само одлуке без разлога. Значи, знамо само резултат, знамо да је објављено у медијима, али ми не знамо све разлоге за сваки од ових 39 случајева", рекао је генерални секретар.
"Једина ствар коју могу замислити као адвокат јесте да је дошло до неких доказа које је покренуо МОК, који показују неке сумње у неке погрешке у овој ситуацији", рекао је Риб за РТ.
Спор између МОК-а и ЦАС-а није трајао дуго. Након ЦАС-а који је подржао жалбе 28 Руса, спортисти и тренери су оспорили одбијање МОК-а да их позове да учествују на Олимпијади. Ад хок Оделење Суда је одбацило разматрање, наводећи да је позив заОлимпијаду у надлежности МОК-а.
После најновије одлуке ЦАС-а која пажљиво прати реторику Олимпијског комитета, тело изгледа задовољно судом и више не тражи "унутрашњу реформу", рекао је репортер РТ-а Иља Петренко, цитирајући генералног секретара.
Стога је Савет ИИХФ спровео поштен и непристрасан поступак детаљне анализе, при чему су се независни стручњаци и све заинтересоване стране консултовале о одрживости одржавања Светског првенства у хокеју на леду 2021. године у Белорусији, суочавајући се са све већим безбедносним и бригама везаним за пораст политичких немира и коронавирус.
Екипа Дмитрија Сотникова наставља да води у генералном пласману резултатом 32 сата 34 минута и 18 секунди.
Први совјетски шампионат у ауто-тркама одржан је тек 1950. али се касније аутомобилски спорт у Совјетском Савезу брзо развијао.
Mинистар спољних послова Сергеј Лавров назвао је неприхватљивом одлуку Спортског арбитражног суда (ЦАС) о забрани руском руководству да присуствује Олимпијади. „Ако добро разумем, дозвола да се на...
Русија жали због одлуке Спортског арбитражног суда (ЦАС) да њеним спортистима забрани такмичење под државном заставом и химном на међународним такмичењима, изјавила је портпарол Министарства спољних...
Србин Новак Ђоковић постао је други играч у историји који је провео 300 недеља на првом месту на ATP ранг-листи
Кремљ жали због одлуке Спортског арбитражног суда да забрани председнику Русије Владимиру Путину да посећује Олимпијске игре и друге међународне спортске догађаје, али ће упркос томе...
Спортски арбитражни суд у Швајцарској (ЦАС) забранио је председнику Владимиру Путину да две године присуствује олимпијским и параолимпијским играма, као и светским првенствима, наводи се у...
Арбитражни суд у Швајцарској је четворогодишњу забрану учествовања Русије на међународним спортским догађајима смањио на две године у односу на претходне четири. Забрана и даље покрива...